Otwarcie wystawy w Muzeum Regionalnym w Kutnie

W dniu 10 października 2003 roku o godz. 1700 wzięliśmy udział w uroczystym otwarciu ekspozycji w Muzeum Regionalnym w Kutnie „Drogi do niepodległości. Kutnowskie w latach 1830-1921”, która została przygotowana przez Muzeum Regionalne w Kutnie, Muzeum Zamek w Oporowie oraz Archiwum Państwowe w Kutnie.

Naszą szkołę reprezentowaliśmy w 17 osobowym składzie: Bawej Patrycja III cWalczak Maciej III cWojtczak Michał III c Mordzak Lena III b, Szymańska Lidia III b, Sakowska Sylwia II h, Jadczak Aneta II d, Sysiak Katarzyna II d, Brzozowska Martyna II a, Pokorska Agnieszka II a, Bewicz Magdalena I e, Fijałkowska Marta I e, Ostrowska Klaudia I e, Poterała Aleksandra I e, Szydłowska Anita I e, Sobieszek Barbara I d, Sieradzon Paweł I c.

Opiekowały się nami panie: Sieradzon MałgorzataChodorowska Renata i Sobieszek Elżbieta

Wystawa została zorganizowana z okazji 85 rocznicy, która mija 11 listopada br. od momentu, kiedy Polska się odrodziła i uzyskała status państwa suwerennego. W tedy na nowo pojawiła się na mapie Europy i świata. Odbudowa państwa polskiego nie była łatwa. Jednak mieszkańcy Kutna i Ziemi Kutnowskiej włączyli się bardzo aktywnie do odbudowy niepodległego państwa polskiego.

Po 1918 roku, 11 listopada uroczyście obchodzono jako kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Natomiast od 1937 roku ten dzień stał się ustawowym dniem świątecznym w państwie polskim.

Prezentowana w salach wystaw czasowych wystawa „Drogi do niepodległości. Kutnowskie w latach 1830-1921” ma aspekt poznawczy, przede wszystkim jest jednak wyrazem hołdu i uznania dla mieszkańców Kutna i Ziemi Kutnowskiej, którzy dla Polski tę wolność wywalczyli.

(oprac. Barbara Sobieszek)

Galeria zdjęć